Kwiecień miesiącem pamięci narodowej
W auli im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca trzy ważne wydarzenia w dziejach naszego narodu: 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 11. rocznicę śmierci Ojca św. Jana Pawła II oraz 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Akademię poprowadzili uczniowie technikum informatycznego przy pomocy koleżanek z klasy I c liceum ogólnokształcącego. Nad przygotowaniami czuwał nauczyciel informatyki – p. Michał Machaj przy współpracy z nauczycielem matematyki – p. Julianem Stopką. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Po czym delegacja uczniów złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pod portretem Jana Pawła II oraz tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej, a także katastrofy smoleńskiej, będących wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach i oddających cześć ich uczestnikom.
Następnie wyświetlono film o życiu Karola Wojtyły, w którym przypomniano, iż życie od najmłodszych lat nie szczędziło przyszłego papieża, który w wieku 9 lat stracił matkę a potem brata. Ukazano jego dojrzewanie i odkrycie powołania, wybór na Stolicę Piotrową oraz jeden z największych pontyfikatów w historii rzymskiego kościoła, wreszcie śmierć, którą przeżył cały świat, która odbiła się głośnym echem w życiu każdego. Młodzież zabrała wszystkich zgromadzonych w sentymentalną podróż stopniowego dochodzenia do świętości jednego z największych Polaków. Ważne chwile w dziejach świata i naszego narodu wspominał w swej przemowie także p. Julian Stopka, który w tym czasie udał się do Rzymu by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II.
Dalej zaprezentowano film nakręcony na miejscu Zbrodni Katyńskiej, by na własne oczy zobaczyć miejsce kaźni i wstrząsający sposób potraktowania polskiej inteligencji. W dalszej części młodzież przypomniała ważne fakty historyczne, które miały brzemienne skutki dla narodu polskiego. Konferansjerzy opowiedzieli na temat tajnego paktu o nieagresji zawartego 23 sierpnia 1939 miedzy Niemcami a Związkiem Sowieckim, podpisanego przez Ribbentropa i Mołotowa, w którym określono granice dzieląc nasz kraj pomiędzy dwóch zaborców. Do niewoli wówczas dostało się około ćwierć miliona żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 18 tys. oficerów. Polskich jeńców umieszczono przejściowo w 140 obozach zlokalizowanych w pobliżu wschodniej polskiej granicy. Po selekcji kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy niższych rang zwolniono lub przekazano stronie niemieckiej. Kadrę oficerską – wbrew międzynarodowym konwencjom – oddano pod nadzór stalinowskiego NKWD i osadzono ich w specjalnych obozach w Kozielsku, Starobielsku i w Ostaszkowie. 5 marca 1940 zapadła ostateczna decyzja Biura Politycznego Komitetu Centralnego o rozstrzelaniu więźniów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, a także innych Polaków osadzonych w więzieniach. Zbrodnicze dzieło rozpoczęto, gdy po zimowej przerwie przyroda budziła się do życia. Codziennie z obozów wyjeżdżało paręset jeńców, po wydaniu ostatniej racji żywności ładowano ich do pociągu pod eskortą żołnierzy. Po przyjeździe do pobliskiej stacji kolejowej jeńców zabierano autobusem, który zawoził ich na miejsce kaźni. Po sprawdzeniu danych każdego zabijano strzałem w głowę. Używano wyłącznie niemieckiej broni.
Akademia okazała się ważną i wzruszającą lekcją historii dla wszystkich zgromadzonych. Na koniec uczniowie oddali głos dyrektorowi szkoły – p. Piotrowi Męderakowi, który podkreślał jak istotne w kształtowaniu tożsamości narodowej wśród młodzieży jest przypominanie ważnych chwil i momentów historycznych. Zdaję sobie sprawę, że Wam ludziom młodym trudno jest utożsamiać się z tymi wydarzeniami, gdyż wydają się odległe, niełatwo wyobrazić nam sobie ówczesną rzeczywistość, tym bardziej, że jesteśmy ludźmi wolnymi, jednak musimy pamiętać, iż jest ona częścią naszej historii. Toteż musimy dbać o pamięć, przekazując ją młodym pokoleniom, ponieważ nie ma przyszłości bez przeszłości – mówił.