Nauczanie zdalne przedłużone do 14 lutego 2021
Szanowni Rodzice/ Drodzy Uczniowie,
Informuję, że na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/202) od 1 lutego uczniowie Naszej szkoły (liceum, technikum, szkoła branżowa I stopnia- przedmioty ogólne) kontynuują naukę zdalną na zasadach określonych w Organizacji realizacji zadań Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań dostępnym w zakładce Dokumenty Szkoły, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.
Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu
Organizacja zajęć zdalnych w szkole dla uczniów
Od 1 lutego dyrektor szkoły będzie miał obowiązek nadal organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą uczyć się w domu.
„3f. W przypadku uczniów szkół podstawowych w zakresie klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 1a ust. 1, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3a, w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek: 1) zorganizować dla tych uczniów zajęcia w szkole lub 2) umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.”
Dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor może takie zajęcia zorganizować.
„3fa. W przypadku uczniów szkół podstawowych w zakresie klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 1a ust. 1, którzy z uwagi na brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3a, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.”
Stosowny wniosek rodzice lub pełnoletni uczniowie mogą złożyć do dyrektora za pośrednictwem wychowawców.
Możliwość prowadzenia w szkołach tzw. egzaminów próbnych
W szkole będzie można zorganizować, w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego, tzw. egzaminy próbne przeprowadzane przez szkołę. O szczegółach poinformują wychowawcy lub nauczyciele przedmiotowi.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym
W technikum może być prowadzone kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych w odniesieniu do uczniów szkoły branżowej I stopnia.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą kontynuowali zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Konsultacje dla zdających egzaminy
Nadal organizowane są konsultacje indywidualne lub w małych grupach dla uczniów klas maturalnych wg harmonogramu dostępnego na stronie internetowej szkoły.
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/funkcjonowanie-szkol-od-1-lutego