Polak, Węgier – dwa bratanki – wycieczka do Budapesztu
Uczniowie Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbyli trzydniową wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast Europy. Podróż nie tylko pozwoliła na podziwianie architektury, zabytków z czasów starożytności, średniowiecza, okupacji tureckiej oraz złotego wieku Węgier, ale też była okazją do integracji młodzieży z różnych klas i tego, by mile spędzić wspólnie czas.
Uczestnikami wyjazdu była klasa I c, oraz część klasy II a i II c liceum ogólnokształcącego, a także klasa II technikum informatycznego. Wyruszyli w podróż pod opieką: Jadwigi Dzieży, Lidii Wilgierz, Magdaleny Lichosyt i Sylwii Stefko. W ciągu całego pobytu towarzyszył im przewodnik, dzięki któremu młodzież poznawała historię, kulturę oraz różne ciekawostki dotyczące kraju oraz przyjaźni polsko – węgierskiej. Grupa zatrzymała sie w hotelu, gdzie panowała przyjazna atmosfera i gdzie skosztowała smacznego węgierskiego jedzenia.
Naczelnym punktem było Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski, który jest jednym z najbardziej reprezentatywnych budowli stolicy Węgier. Historia Pałacu Budańskiego sięga czasów średniowiecza. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesiono przez Belę IV po najeździe Mongołów w latach 1241- 1242. Podczas II wojny światowej, zamek, podobnie jak cały Budapeszt, został mocno zniszczony. Po wojnie rozpoczęto odbudowę, jednak dzisiejszy wygląd nie jest wierny oryginałowi. We wnętrzach znajdują się liczne muzea, w tym także historyczne. Tam też uczniowie mieli okazję zobaczyć defiladę żołnierzy węgierskich, zmieniających wartę, a także Basztę Rybacką zbudowaną w stylu neoromańskim, z której rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta.
Uczniowie zwiedzili także Kościół Macieja, oficjalnie nazywany pod wezwaniem Przenajświętszej Maryi Panny, który jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich. Początki świątyni sięgają XIII wieku. Uwagę uczniów zwracały piękne freski autorstwa XIX wiecznych artystów węgierskich.
Inną sakralną budowlą, którą również podziwiali to największa bazylika w stolicy Węgier stojąca przy placu św. Stefana w Peszcie. Może ona pomieścić do 8500 wiernych. Szczególne wrażenie zrobiła 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca.
Kolejnym punktem był Plac Bohaterów nazywany też Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia. Jest on jednym z najważniejszych i największych placów w stolicy. Miejsce to wypełnione jest kolumnadami oraz posagami postaci, które w historii Węgier odegrały ważną rolę.
W Budapeszcie nie zabrakło także polskich akcentów, wszak „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki – Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”. Toteż znaleźli tam pomnik obrońców Przemyśla w kształcie lwa upamiętniający śmierć węgierskich żołnierzy broniących tego miasta oraz pomnik Józefa Bema, walczącego w walkach narodowych z 1849 roku.
To co jednak najbardziej rzucało się w oczy to nietuzinkowy budynek Parlamentu, który młodzież podziwiała zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. To właśnie o tej porze nie tylko ta budowla, ale też cały Budapeszt robił niesamowite wrażenie ze względu na efekty świetlne. Szczególną uwagę przykuwały oświetlone mosty, zwłaszcza Most Łańcuchowy Szechenyego. Wieczór obfitował w mnóstwo atrakcji, ponieważ młodzież odbyła także godzinny rejs statkiem po rzece Dunaj, a następnie wyjechała na Górę Gellerta – najwyższy punkt w Budapeszcie, gdzie z punktu widokowego mogła obserwować nocną panoramę Pesztu.
Uczestnicy wycieczki dwa intensywne dni spędzili w stolicy Węgier, natomiast trzeciego w drodze powrotnej do domu zwiedzili także miasteczko Szetendre, które określane jest jako węgierski Kazimierz nad Wisłą. Tam pospacerowali głównym deptakiem, a chętni mogli wejść do Muzeum Marcepana. Kolejnym i ostatnim miastem na trasie było Esztegrom mające dla Węgier duże znaczenie, gdyż to właśnie tam w 1000 roku miał miejsce pierwszy chrzest narodu madziarskiego i pierwsza koronacja króla Węgier. Miejsce to okazało się urokliwe, ponieważ położone na malowniczej wysokiej skarpie w zakolu Dunaju. Tam uczniowie zwiedzili Bazylikę św. Wojciecha – jedną z najważniejszych katolickich katedr na Węgrzech.
Zmęczeni, jednak pełni wrażeń, pozytywnych wspomnień, a przede wszystkim bogatsi o nową wiedzę wrócili do domu.