Prelekcja o przeszłości
W auli im. Jana Pawła II odbyły się obchody 76. rocznicy agresji III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, poświęcone pamięci ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.
We wrześniu 1939 roku dwaj sprzymierzeni ze sobą wrogowie Polski: Niemcy hitlerowskie i Związek Sowiecki, najechali Rzeczpospolitą w ramach potajemnego porozumienia z 23 sierpnia 1939 roku, rozpoczynając drugą wojnę światową. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Ofiarą planowych zbrodni padły miliony obywateli polskich, ginących w katowniach Gestapo, mordowanych przez NKWD, wywożonych do niemieckich obozów koncentracyjnych i deportowanych w głąb ZSRR do łagrów oraz na zsyłkę – mówił Robert Ślusarczyk nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.
W czasie wykładu przedstawił uczniom sylwetki ludzi, którzy mieli wpływ na losy naszego narodu, a także opowiedział o pierwszych minutach II wojny światowej,
która rozpoczęła się 1 września o godz. 4:45 atakiem na Westerplatte w Gdańsku. Działa pancernika „Schleswig-Holstein” otworzyły ogień w kierunku polskich umocnień. Zadaniem 182 osobowej załogi polskich żołnierzy było utrzymanie placówki przez 12 godzin, do czasu przyjścia na odsiecz oddziałów Armii „Pomorze”. Pomimo przytłaczającej przewagi wroga polscy żołnierze nieugięcie bronili się. Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. Zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani. Toteż mjr Henryk Sucharski podjął decyzję
o kapitulacji.
W dalszej części nauczyciel mówił o nazistowskich obozach koncentracyjnych, powstałych na ziemiach polskich, które służyć miały izolacji, niewolniczej eksploatacji i eksterminacji osób uznanych przez nazistów za wrogów państwa oraz narodu niemieckiego. Niezwykle drastyczny obraz cierpienia ukazały zachowane z tamtego okresu zdjęcia, na których widać wychudzone ludzkie ciała. Nadmienił także o zbrodni katyńskiej dokonanej wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz ZSRR. Rozstrzelano wówczas blisko 22 tysięcy obywateli polskich. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych elit Polski.
W kolejnej części głos zabrał Krzysztof Miraj – nauczyciel geografii w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz wykładowca w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Opowiedział o Orawie, która w tym czasie również doświadczyła działań wojennych. 1 września z terytorium Słowacji na Polską Orawę wtargnęły wojska niemieckie. Oddziały 4. Dywizji wkroczyły od strony Chyżnego, potem przez Jabłonkę, Piekielnik udały się w stronę Czarnego Dunajca. W tym czasie 2. Dywizja Pancerna przekroczyła granicę od strony Lipnicy Wielkiej, gdzie napotkała pierwszy opór ze strony żołnierzy miejscowej jednostki KOP. Dalej Niemcy idąc przez Lipnicę Małą, Zubrzycę Górną oraz Sidzinę dotarli do Wysokiej koło Jordanowa, gdzie doszło do starcia trwającego 3 dni. Mimo braku perspektywy na zwycięstwo siły polskie, wspierane przez miejscowych heroicznie odpierały ataki. Siły polskie ostatecznie zmuszone zostały do ustąpienia pola najeźdźcy, jednak skutecznie opóźniły jego marsz. W rezultacie Niemcy zajęli Myślenice dopiero 5 – go września wieczorem.
Uczniowie w skupieniu wysłuchali wykładu, a tym samym uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej.