Wycieczka do Trójmiasta
W ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce tj. 3AG, 3BG oraz IV THI wraz ze swoimi opiekunami: p. Magdaleną Kardaś, p. Sylwią Stefko, p. Krzysztofem Mirajem i p. Piotrem Pęksą udali się na trzydniową wycieczkę, by odkrywać Trójmiasto.
Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzania z przewodnikiem opactwa cystersów znajdującego się w Oliwie – jednej z dzielnic Gdańska. Spacerowali przez park, który jest jednym z najcenniejszych obiektów Oliwy, nie tylko ze względu na wartości botaniczne, ale również jako cenny dokument sztuki ogrodowej z okresu ponad 240 lat. Potem w najważniejszym zabytku Oliwy , czyli w katedrze wysłuchali koncertu i niepowtarzalnego brzmienia oliwskich organów. Zwiedzili także główne zabytki miasta takie jak: trakt królewski, gotycko-renesansowy Ratusz Głównomiejski, dawne miejsce spotkań kupców, czyli Dwór Artusa, starodawna Fontanna Neptuna oraz siedemnastowieczna Złota Brama.
Kolejny tym razem słoneczny dzień to punk obowiązkowy, czyli Westerplatte. To tutaj 1 września 1939r o godz. 4.48 rozpoczęła się II wojna światowa. Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, zachowane Wartownie, Koszary to miejsca symbole wpisane na listę Pomników Historii. Drugim ważnym miejscem było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie można poznać historię jednego z najważniejszych zrywów wolnościowych, który ukształtował bezpośrednio rzeczywistość, w której żyjemy dzisiaj. Następnie miała miejsce wycieczka do Gdyni oraz Sopotu. W porcie w Gdyni czekały na zwiedzających perełki m.in. ORP Błyskawica prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów- uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem- weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył w działach przez cały okres wojny. ORP „Błyskawica” to prawdziwy „lucky ship” – szczęśliwy okręt. Przebył w wojennej służbie 138 356 Mm, eskortował 85 konwojów, odbył 108 patroli bojowych. ORP „Błyskawica” wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej i ma etatową marynarską załogę. Jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym – wizytówką morskiej Polski, Gdyni i Muzeum
Marynarki Wojennej.
Punktem obowiązkowym było Molo w Sopocie, jedno z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Spacer w słońcu, widok na morze i powiew morskiej bryzy wprawiły wszystkich w świetny nastrój, który utrzymywał się do końca pobytu w Trójmieście.
Trzeciego ostatniego dnia wyruszyli w drogę do domu, zwiedzając po drodze zamek krzyżacki w Malborku – najpotężniejszą twierdzę średniowieczną w Europie. Tam odkrywali cały kompleks, na który składa się duża ilość pomieszczeń m.in.: Zamek Wysoki (a w nim: kuchnia konwentu, kaplitularz, reflektarz konwentu, Izba Konwetnu i wiele innych), Zamek Średni (Wieli Reflektarz, piwnice, kuchnia), Pałac Wielkich Mistrzów (letni reflektarz, niska sień).
Oprócz wielu sal, komnat, sypialni, korytarzy czy pomieszczeń gospodarczych obejrzeli także kilka ciekawych wystaw.
Ostatnim punktem wycieczki był Toruń i urokliwa Starówka stolicy pierników. Tutaj przewodnik przybliżył legendę na temat powstawania tych toruńskich specjałów. Następnie zwiedzający udali się pod dom najwybitniejszego polskiego astronoma. Był to dzień z duchem Kopernika i zapachem piernika.
Choć zmęczeni to jednak szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domów i obowiązków szkolnych.