Surwiwalia 2021 Czarny Dunajec
„SURWIWALIA 2021 Czarny Dunajec” to cykliczny ogólnopolski zlot miłośników surwiwalu, bushcraftu oraz outdooru. Impreza skierowana jest zarazem do członków i sympatyków Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, jak i do wszystkich miłośników szeroko pojętej sztuki przetrwania, turystyki kwalifikowanej, różnych form aktywności plenerowych. Swoje miejsce znajdą tu harcerze, outdoorowcy, przyrodnicy, rekonstruktorzy, dzieci i młodzież, rodziny oraz osoby niepełnosprawne.
Organizatorzy tegorocznych surwiwaliów zwrócili się do dyrekcji ZS w Jabłonce
o współudział w organizacji imprezy. Współudział miał polegać na promocji szkoły poprzez prezentację loga szkoły na plakatach reklamowych oraz udziału uczniów szkoły, grup mundurowych jako wolontariusze. Grupa uczniów na zasadzie dobrowolności podjęła wyzwanie i w określonym miejscu i czasie stawili się do wykonania czekających ich zadań.
Tematem przewodnim SURWIWALIÓW 2021 było ratownictwo przedmedyczne oraz promocja programu „Zanocuj w lesie”.
Obozowisko SURWIWALIÓW było zlokalizowane w miejscowości Czarny Dunajec
w okolicy rzeki Czarny Dunajec i Młynówki przy Moście Rowerowym oraz popularnej ścieżce rowerowej „Szlak wokół Tatr”.
Tegoroczna siódma edycja wypadła wyjątkowo atrakcyjnie. W ciągu 4 dni zlotu organizatorzy przygotowali liczne warsztaty, prezentacje i wykłady poruszające różne aspekty szeroko pojętej sztuki przetrwania w tym: ratownictwo, sporty obronne, aktywności plenerowe, ginące zawody i umiejętności dawniej znane ludności wiejskiej, warsztaty ekologiczne, rekonstrukcyjne, preppering. Obóz dysponował zapleczem sanitarnym, zabezpieczeniem medycznym i pożarowym oraz miejscem ogniskowym. W pobliżu był dostępny parking umożliwiający pozostawienie samochodów uczestników oraz zaproszonych gości.
Uzupełnieniem tegorocznej edycji było:
- I Konwent Trenerów Etyki Outdoorowej,
- Piknik Surwiwalowy „Recykling Rejs”,
- u źródeł” czyli dzień otwarty połączony z ekologią i promocją surwiwalu
i odpowiedzialnego nocowania w lesie. - możliwość oddania krwi lub osocze ozdrowieńców i zgłoszenie się jako dawca szpiku.
- kiermasz surwiwalowy, czyli: kupić, sprzedać, wymienić, zamienić, pokazać.
- prezentacja Służb Mundurowych i Ratowniczych.
- akcja KIBICUJEMYPARAOLIMPIJCZYKOM oraz inne ciekawe atrakcje
i niespodzianki.
Zadaniami uczniów było:
- pomoc w utrzymaniu czystości i porządku na terenie obozowiska,
- zbieranie drzewa i utrzymanie ogniska obozowego,
- organizacja parkingu i kierowanie zaproszonych gości w dniu otwarcia,
- zabezpieczanie terenu obozowiska w porze wieczorowej i wczesnorannej,
- w czasie wolnym udział we wszystkich zaplanowanych zajęciach i warsztatach,
- pomoc przy zakończeniu zlotu, w tym przygotowanie loterii losowej i paczek
z prezentami,
Szczególnym wyzwaniem dla uczniów było doposażenie się niezbędny sprzęt, niezbędny do samodzielnego przygotowania miejsca spania w terenie leśnym, tj: namiot, karimata, śpiwór, indywidualne wyposażenie do spożywania posiłków, środki higieny oraz podstawowe zabezpieczenie medyczne. Organizator dodatkowo zabezpieczył hamaki i wodę pitną.
W dniu otwarcia obóz zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele: wojska, straży pożarnej, nadleśnictwa, służb medycznych i ratowniczo poszukiwawczych. Szczególnym gościem był wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
Przebieg całego obozu odbył się w bardzo miłej atmosferze, życzliwości, wysokiej kulturze i wzajemnej pomocy. Pomiędzy uczestnikami obozu i uczniami w mundurach dało się zauważyć uznanie i szacunek za wysoką dyscyplinę, zorganizowanie, pracowitość i życzliwość. Zrodziły się indywidualne przyjaźnie, deklaracje kontynuowania znajomości i utrzymania kontaktów.
Na zakończenie surwiwaliów organizatorzy obozu, kierownictwo Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, uczestnicy obozu z całej Polski nie szczędzili słów uznania, podziwu i podziękowań dla uczniów, zaznaczając, że „bez was by się nie udało”. Uczniowie widząc i słysząc tak dużo miłych i ciepłych słów uznania odwdzięczyli się szczerym uśmiechem od ucha do ucha polecając się na przeszłe zloty oraz deklaracją wstąpienia w szeregi stowarzyszenia.
Uczniowie doświadczyli na własnej skórze: duże zmęczenie, niewyspanie, zimne noce, spożywanie posiłków na łonie natury, opady deszczu, spanie czasem w hamaku i inne do tej pory nie przeżyte sytuacje, nie zostały ocenione negatywnie. Ocenili ten obóz surwiwalowy, jako przygodę życia i nowe niezapomniane sytuacje, ludzi i nowe doświadczenie. Takie niezapomniane przeżycia zawsze będą się im kojarzyły w przyszłości z mundurem w Zespole Szkół w Jabłonce a o sobie będą mówić drużyna w mundurze na obozie surwiwalowym w Czarnym Dunajcu 2021.