Wycieczka do Trójmiasta
To już druga grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, która w ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę, udała się na trzydniową wycieczkę, by odkrywać Trójmiasto. Tym razem w podróż udali się uczniowie Technikum tj. kl. 1TEŻ, 2THŻ, 3THŻP, 3THŻG oraz 4TŻ wraz ze swoimi opiekunami: p. Jolantą Kowalczyk, p. Iwoną Paczuską, p. Renatą Burdą oraz p. Karoliną Chełminiak.
Przygoda rozpoczęła się na Placu przed Europejskim Centrum Solidarności gdzie spotkali się z przewodnikiem i razem rozpoczęli zwiedzanie ECS. Poznali historię powstania Solidarności oraz sylwetki postaci z nią związanych. Następnie zwiedzali Gdańsk, udając się w takie miejsca jak Kościół św. Brygidy z cudownym ołtarzem wykonanym z bursztynu oraz Gmach Poczty Polskiej. Obowiązkowym punktem byłą wizyta na Westerplatte. To tutaj 1 września 1939r o godz. 4.48 rozpoczęła się II wojna światowa. Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, zachowane Wartownie, koszary to miejsca symbole wpisane na listę Pomników Historii. Pierwszy dzień zakończyli zwiedzając główne zabytki miasta Gdańska, takie jak Kościół NMP, fragmenty murów obronnych z bramami miejskimi i basztami, Spichlerze na Ołowiance, Fontanna Neptuna i Dwór Artusa, Stary Żuraw czy Złota Kamienica.
Drugi dzień rozpoczęli wycieczką do Gdyni. Po krótkim spacerze Skwerem Kościuszki zwiedzający udali się na statek – muzeum „Dar Pomorza”, trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909r., od lat 30 XX w. do lat 80-tych służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Dziś żaglowiec pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. Następnym punktem było Opactwo Cystersów znajdujące się w Oliwie – jednej z dzielnic Gdańska. Tam wysłuchali koncertu i niepowtarzalnego brzmienia oliwskich organów. Potem poznali historię najważniejszego zabytku Oliwy, czyli w katedry. Zanim drugi dzień wycieczki dobiegł końca, grupa udała się do Sopotu. Punktem obowiązkowym było Molo w Sopocie, jedno z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta oraz spacer ulicą Monte Casino i widok Krzywego Domku.
Ostatniego dnia udali się do zamku krzyżackiego w Malborku – najpotężniejszej twierdzy średniowiecznej w Europie. Zwiedzając cały kompleks poznawali historię Krzyżaków, ich styl życia oraz nowoczesne jak na ówczesne czasy rozwiązania gospodarcze, takie jak system ogrzewania, dostarczanie posiłków czy toalety. Ostatnim punktem wycieczki był Toruń. Spacerując urokliwymi uliczkami miasta poznali historię i legendy jego powstania, opowieści przewodnika zabrały ich na „spotkanie” z Mikołajem Kopernikiem. Wycieczka zakończyła się degustacją pysznych i pachnących pieników.