1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze Wyklęci, zwani także niezłomnymi nie złożyli broni po 1945 roku, prowadzili nierówną walkę z nową sowiecką okupacją i komunistyczną władzą tzw. Polski Ludowej. Komuniści nie tylko skazywali na śmierć tych niezłomnych bohaterów, ale chcieli wymazać ich z pamięci Polaków.
Na mocy wyroków sądowych w Polsce Ludowej do 1956 roku zostało zamordowanych ok.5000 żołnierzy podziemia, lecz wielokrotnie wyższa, trudna do oszacowania jest liczba zamordowanych bez wyroków sądów, chowanych potajemnie w lasach, na polach i w innych miejscach. Ponad 100.000 żołnierzy przeszło przez komunistyczne wwiezienia, około 100.000 przeszło przez obozy pracy, a ilu zginęło w sowieckich łagrach, a ilu wywieziono w niewiadomym do dziś kierunku i wszelki ślad po nich zaginął.
W Polsce nie wolno było mówić prawdy o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym, organizacjach, które od chwili zakończenia wojny walczyły w konspiracji. Nie mówiono o tym w szkołach, nie pisano w książkach. Jeśli wspominano to z pogardą – mówiąc o nich: bandyci, zdrajcy, zaplute karły reakcji.
Upłynęło wiele lat, zanim 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju czy zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli na wieczną wartę, od lat pukali do drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała należny hołd swoim Synom i przywróciła im zasłużone miejsce w panteonie narodowej pamięci.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Najbardziej znanymi żołnierzami wyklętymi są : Danuta Siedzikówna „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, gen. Emil Fieldorf „Nil”i ostatni żołnierz niezłomny zamordowany w 1963 roku Józef Franczak „Lalek”.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
„Nie dajmy zginąć poległym!”- pisał poeta Zbigniew Herbert. To w dużej mierze zależy od nas wszystkich.
Zachęcamy do wysłuchania pieśni o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych Bohaterach
https://www.youtube.com/watch?v=rvLHB9qShWo&t=1s&ab_channel=BiuroInformacjiiPropagandy
https://www.youtube.com/watch?v=RsrHTr2wKU8&ab_channel=Smo%C5%82a