Z młodością dla bardziej ekologicznego środowiska
Z młodością dla bardziej ekologicznego środowiska
Wymiana Młodzieży w ramach projektu Erasmus+ odbyła się pod koniec października. Uczniowie szkół średnich w wieku od 15 do 20 lat, którzy z uwagą śledzą dzisiejsze problemy natury i środowiska i chcą podjąć działania przeciwko jego zanieczyszczaniu, pochodzili z Rumunii, Słowacji, Polski i Węgier. Z naszego kraju była to młodzież z Liceum w Jabłonce, która sukcesywnie bierze udział w projektach już od kilku lat.
Głównym celem projektu „Młodzież działająca na rzecz bardziej zielonego środowiska – Małe kroki prowadzą do wielkich rezultatów” (Y-AGE) jest podniesienie wiedzy środowiskowej młodzieży, rozwój jej świadomości i kompetencji ekologicznych. Nasze zagraniczne organizacje partnerskie – Biuro ds. Młodzieży Turulmadár z Sepsiszentgyörgy w Rumunii, Luminosus- organizacja non-profit ze Słowacjii oraz Fundacja „Szkoła z kulturą” działająca przy liceum Bohaterów Westerplatte w Jabłonce – wyselekcjonowała młodzież biorącą udział w wymianie młodzieżowej już we wrześniu i przygotowała ich do programu z zadaniami związanymi z tematem. Zadaniem młodzieży z każdego kraju było przedstawienie lokalnego problemu środowiskowego lub przyrodniczego (szkody w przyrodzie lub środowisku), który ich dotyka i jednocześnie odczuwa jego szkodliwe skutki. Podczas 9-dniowego programu, poprzez pracę projektową, interaktywny wykład, gry i wycieczki terenowe, młodzi ludzie zostali wzbogaceni nową wiedzą, zdobytymi i wymienionymi doświadczeniami na międzynarodowym poziomie – nie mieliby okazji tego wszystkiego zrobić w ławce szkolnej. Ponadto wymiana młodzieży zwiększyła otwartość, pewność siebie, znajomość języka angielskiego i akceptację różnych kultur uczestniczącej młodzieży, ponadto poprzez wspólne działania rozwijano ich kreatywność i kompetencje rozwiązywania problemów. Zachęcaliśmy młodych ludzi do nieustannej aktywności. W celu poznania kultury innych narodów zorganizowaliśmy wieczory kulturalne, a także zapoznaliśmy się z Egerem i Górami Bukowymi.
Na zakończenie programu – aby pozostać wiernym jego nazwie – młodzi ludzie zrobili mały krok w kierunku bardziej ekologicznego środowiska poprzez kampanię zbiórki odpadów. Wokół jeziora Felsőtárkány i w pobliskim lesie młodzież zbierała nielegalnie wyrzucone śmieci i odpady pozostawione przez nieodpowiedzialnych wędrowców. Z zebranych odpadów zbudowano „śmieciowego potwora”, aby zwrócić uwagę na problem odpadów, który powoduje poważne szkody środowiskowe i naturalne we wszystkich czterech krajach.
Projekt został zrealizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Fiatalokkal a zöldebb környezetért
Youth for a greener environment